Instant Fanzine - World Fantasy poll time [entries|archive|friends|userinfo]
Instant Fanzine

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Links
[Links:| Book Group: Perdido Street Station Book Group: The Fortress of Solitude Book Group: The Curious Incident of the Dog in the Night-Time Book Group: Neuromancer Book Group: Tales of the City ]

World Fantasy poll time [Nov. 1st, 2009|01:03 am]
Previous Entry Share Next Entry

instant_fanzine

[starlady38]
Poll #1479152 World Fantasy awards!

Best Novel: Who will win?

The Hour of the Stag, Kage Baker
0(0.0%)
The Shadow Year, Jeffrey Ford
1(14.3%)
The Graveyard Book, Neil Gaiman
5(71.4%)
Pandemonium, Daryl Gregory
0(0.0%)
Tender Morsels, Margo Lanagan
1(14.3%)

Best Novel: Who should win?

The Hour of the Stag, Kage Baker
0(0.0%)
The Shadow Year, Jeffrey Ford
2(28.6%)
The Graveyard Book, Neil Gaiman
0(0.0%)
Pandemonium, Daryl Gregory
0(0.0%)
Tender Morsels, Margo Lanagan
5(71.4%)

Best Novella: Who will win?

“Uncle Chaim and Aunt Rifke and the Angel”, Peter S. Beagle
1(14.3%)
“If Angels Fight”, Richard Bowes
0(0.0%)
“The Overseer”, Albert Cowdrey
0(0.0%)
Odd and the Frost Giants, Neil Gaiman
4(57.1%)
“Good Boy”, Nisi Shawl
2(28.6%)

Best Novella: Who should win?

“Uncle Chaim and Aunt Rifke and the Angel”, Peter S. Beagle
0(0.0%)
“If Angels Fight”, Richard Bowes
2(50.0%)
“The Overseer”, Albert Cowdrey
0(0.0%)
Odd and the Frost Giants, Neil Gaiman
0(0.0%)
“Good Boy”, Nisi Shawl
2(50.0%)

Best Short Story: Who will win?

“Caverns of Mystery”, Kage Baker
1(16.7%)
“26 Monkeys, Also the Abyss”, Kij Johnson
0(0.0%)
“Pride and Prometheus”, John Kessel
3(50.0%)
“Our Man in the Sudan”, Sarah Pinborough
0(0.0%)
“A Buyer’s Guide to Maps of Antarctica”, Catherynne M. Valente
2(33.3%)

Best Short Story: Who should win?

“Caverns of Mystery”, Kage Baker
0(0.0%)
“26 Monkeys, Also the Abyss”, Kij Johnson
1(16.7%)
“Pride and Prometheus”, John Kessel
1(16.7%)
“Our Man in the Sudan”, Sarah Pinborough
0(0.0%)
“A Buyer’s Guide to Maps of Antarctica”, Catherynne M. Valente
4(66.7%)

Best Anthology: Who will win?

The Living Dead, John Joseph Adams, ed.
0(0.0%)
The Del Rey Book of Science Fiction and Fantasy, Ellen Datlow, ed.
2(28.6%)
The Year’s Best Fantasy and Horror 2008: Twenty-First Annual Collection, Ellen Datlow, Kelly Link, & Gavin J. Grant, eds.
5(71.4%)
Paper Cities: An Anthology of Urban Fantasy, Ekaterina Sedia, ed.
0(0.0%)
Steampunk, Ann & Jeff VanderMeer, eds.
0(0.0%)

Best Anthology: Who should win?

The Living Dead, John Joseph Adams, ed.
1(16.7%)
The Del Rey Book of Science Fiction and Fantasy, Ellen Datlow, ed.
3(50.0%)
The Year’s Best Fantasy and Horror 2008: Twenty-First Annual Collection, Ellen Datlow, Kelly Link, & Gavin J. Grant, eds.
1(16.7%)
Paper Cities: An Anthology of Urban Fantasy, Ekaterina Sedia, ed.
0(0.0%)
Steampunk, Ann & Jeff VanderMeer, eds.
1(16.7%)

Best Collection: Who will win?

Strange Roads, Peter S. Beagle
0(0.0%)
The Drowned Life, Jeffrey Ford
0(0.0%)
Pretty Monsters, Kelly Link
4(80.0%)
Filter House, Nisi Shawl
1(20.0%)
Tales from Outer Suburbia, Shaun Tan
0(0.0%)

Best Collection: Who should win?

Strange Roads, Peter S. Beagle
0(0.0%)
The Drowned Life, Jeffrey Ford
2(33.3%)
Pretty Monsters, Kelly Link
1(16.7%)
Filter House, Nisi Shawl
1(16.7%)
Tales from Outer Suburbia, Shaun Tan
2(33.3%)

Best Artist: Who will win?

Kinuko Y. Craft
0(0.0%)
Janet Chui
0(0.0%)
Stephan Martinière
1(20.0%)
John Picacio
3(60.0%)
Shaun Tan
1(20.0%)

Special Award, Professional: Who will win?

Kelly Link & Gavin J. Grant (for Small Beer Press and Big Mouth House)
3(75.0%)
Farah Mendelsohn (for The Rhetorics of Fantasy)
0(0.0%)
Stephen H. Segal & Ann VanderMeer (for Weird Tales)
1(25.0%)
Jerad Walters (for A Lovecraft Retrospective: Artists Inspired by H.P. Lovecraft)
0(0.0%)
Jacob Weisman (for Tachyon Publications)
0(0.0%)

Special Award, Professional: Who should win?

Kelly Link & Gavin J. Grant (for Small Beer Press and Big Mouth House)
2(50.0%)
Farah Mendelsohn (for The Rhetorics of Fantasy)
2(50.0%)
Stephen H. Segal & Ann VanderMeer (for Weird Tales)
0(0.0%)
Jerad Walters (for A Lovecraft Retrospective: Artists Inspired by H.P. Lovecraft)
0(0.0%)
Jacob Weisman (for Tachyon Publications)
0(0.0%)

Special Award, Non-Professional: Who will win?

Edith L. Crowe (for her work with The Mythopoeic Society)
0(0.0%)
John Klima (for Electric Velocipede)
2(40.0%)
Elise Matthesen (for setting out to inspire and for serving as inspiration for works of poetry, fantasy, and SF over the last decade through her jewelry-making and her “artist’s challenges.”)
0(0.0%)
Sean Wallace, Neil Clarke, & Nick Mamatas (for Clarkesworld)
3(60.0%)
Michael Walsh (for Howard Waldrop collections from Old Earth Books)
0(0.0%)

Special Award, Non-Professional: Who should win?

Edith L. Crowe (for her work with The Mythopoeic Society)
0(0.0%)
John Klima (for Electric Velocipede)
2(33.3%)
Elise Matthesen (for setting out to inspire and for serving as inspiration for works of poetry, fantasy, and SF over the last decade through her jewelry-making and her “artist’s challenges.”)
2(33.3%)
Sean Wallace, Neil Clarke, & Nick Mamatas (for Clarkesworld)
2(33.3%)
Michael Walsh (for Howard Waldrop collections from Old Earth Books)
0(0.0%)
linkReply